PLAN

a) Na zakończenie wizyty partnerów odbędzie się 1 uroczyste spotkanie podsumowujące wspólne działania.
Do udziału w wizycie studyjnej zaprosiliśmy 15 osób. Analizując ryzyko może być to mniejsza lub większa ilość osób.
b) Każdorazowo przed i po zakończeniu zaplanowanych działań (mimo ankiety podsumowującej całość projektu) poprzez wypełnienie przygotowanych ankiet wszyscy uczestnicy będą mieli możliwość dokonania własnej ich oceny poprzez określenie stopnia ich przydatności w osiągnięciu zaplanowanego celu.
c) By cały cykl projektowy zamknąć i umocnić jego oddziaływanie nie tylko na uczestników projektu, ale też na ich rodziny, sąsiadów, znajomych w listopadzie zorganizowane zostanie spotkanie podsumowujące projekt.

PODSUMOWANIE

a) Przygotowując się do realizacji projektu przewidywaliśmy, że mimo zaproszenia do udziału w projekcie 15 osób z innych krajów w projekcie może wziąć udział mniejsza ich ilość, co nie powinno mieć negatywnego wpływu na ogólną kwotę dofinansowania i osiągnięcie zaplanowanych rezultatów.
W wizycie wzięło udział 11 osób z Niemiec, w związku z czym zwiększyliśmy ilość polskich uczestników w poszczególnych działaniach prowadzonych w czasie wizyty partnerów. Z Litwy nie przyjechał nikt z powodu obowiązującej u nich kwarantanny.

Uroczyste spotkanie podsumowujące wizytę partnerską i wspólne działania odbyło się z gośćmi z Niemiec w ostatnim dniu wizyty. Oprócz uczestników projektu w spotkaniu uczestniczyli również Wójt Gminy Kiwity i jego zastępca oraz ks. Wojciech Sokołowski ze Zgromadzenia Księży Marianów, przełożony, proboszcz i kustosz Sanktuarium w Stoczku Klasztornym. Klasztor w Stoczku Klasztornym był jednym z miejsc więzienia Kardynała Wyszyńskiego, które uczestnicy projektu wraz z gośćmi z Niemiec zwiedzali w dniu 10.08.2020.
W dniu 10.08.2020 z uczestnikami projektu spotkał się również Starosta Powiatu Lidzbarskiego, który zapoznał się z działaniami projektu oraz planami dalszej współpracy międzynarodowej prowadzonej przez Stowarzyszenie.

Zagraniczni uczestnicy projektu wypełnili przygotowaną przez koordynatora ankietę ewaluacyjną skierowaną na ocenę stopnia ich zadowolenia z prowadzonych w projekcie działań oraz określenia planów do realizacji w dalszej działalności.
Z analizy ankiety wynika, że spotkanie spełniło ich oczekiwania, a harmonogram poszczególnych działań służył dobrej atmosferze i sprzyjał komunikacji i współpracy.
Wśród gości z Niemiec na 11 osób tylko 1 osoba była u nas kolejny raz. Była nią przedstawicielka Zarządu organizacji partnerskiej z Niemiec  „Frauen helfen Frauen” („Kobiety pomagają Kobietom”) odpowiedzialna za współpracę naszych organizacji.
Wszyscy uczestnicy, zarówno polscy, jak i zagraniczni ocenili spotkanie jako mające duże pozytywne znaczenie na wzmacnianie integracji lokalnych społeczności, na podnoszenie świadomości i wiedzy o historii naszych krajów, szczególnie świadomości i wiedzy o polskiej drodze do odzyskania Niepodległości, na czym nam jako Stowarzyszeniu bardzo zależy.
Ma to wpływ również i na naszą dalszą działalność i  przyczynia się do wzrostu zaangażowania Stowarzyszenia w działania publiczne i obywatelskie, na integrację europejską i wzajemne podnoszenie świadomości i wiedzy.
W naszej ocenie, podsumowując działania wraz z uczestnikami z innych krajów, współpracę międzynarodową należy kontynuować również w innych kierunkach, co jak widzimy przynosi wiele dodatkowych korzyści.
Ogółem w spotkaniu podsumowującym wizytę partnerską brało udział 49 polskich i 11 niemieckich uczestników projektu.

b) By cały cykl projektowy zamknąć i umocnić jego oddziaływanie nie tylko na uczestników projektu, ale też na ich rodziny, sąsiadów i znajomych, w dniu 29.11.2020 odbyły się spotkania podsumowujące realizację projektu.
Przed spotkaniem z uczestnikami podsumowania projektu dokonał w swoim gronie Zespół Projektowy.   
Biorąc pod uwagę, że uczestnicy każdorazowo przed i po zakończeniu poszczególnych działań wypełniali ankiety określające stopień ich przydatności w osiągnięciu zaplanowanego celu i potrzeb uczestników w spotkaniu podsumowującym zostały wykorzystane informacje z analiz tych ankiet.
Ze względu na trwającą epidemię i obostrzenia w zakresie spotkań do 5 osób podsumowanie projektu z uczestnikami odbywało się w sposób rotacyjny i hybrydowy, tj. część uczestników, która czuła się bezpiecznie i zdrowo spotykała się z członkami Zespołu Projektowego w grupach do 5 osób w biurze Stowarzyszenia oraz w „Krekolandii”. Pomieszczenia używane   były odpowiednio dezynfekowane, ozonowane i wietrzone.  

Dla uczestników spotkania był zapewniony poczęstunek, którego organizacja nie wymagała tzw. zbiorowego żywienia, tzn. nie wymagała rozkładania poczęstunku na stołach, co wiązałoby się z tym, że kilka osób dotykałoby tej samej żywności.  

Osoby, które czuły się zagrożone lub miały obawy o swoje zdrowie, w tym samym czasie co grupy 5-osobowe uczestniczyły w spotkaniu w sposób zdalny z wykorzystaniem posiadanego w Stowarzyszeniu sprzętu komputerowego i komputerów oraz telefonów komórkowych uczestników projektu, co biorąc pod uwagę, że początkowo było trudne do zorganizowania, to w sumie wyszło bardzo dobrze.
Ponadto, dla wszystkich uczestników spotkań prowadzonych na bazie biura i „Krekolandii” oprócz informacji przekazywanych w czasie spotkań zostały przygotowane wydruki informacji o osiągniętych rezultatach, do czego wykorzystane zostały również analizy prowadzonych w czasie realizacji projektu ankiet.
W spotkaniach stacjonarnych uczestniczyło ogółem 36 osób. Osoby te wypełniły ankietę podsumowującą całość projektu. Analiza tych ankiet posłużyła określeniu osiągnięcia rezultatów w projekcie. Pozostali uczestnicy (14 osób) projektu wykorzystali możliwość zdalnego kontaktu, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii takich jak telefon i komputer.

Dla lokalnej społeczności informacje o zrealizowanym projekcie zostały przedstawione przez partnera projektu Proboszcza Parafii na zakończenie Mszy św. o godz. 9.00, 11.00 i 12.30 w kościele w Krekolach oraz w Samolubiu. Ogółem odbiorców spotkania podsumowującego dla lokalnej społeczności w dniu 29.11.2020 było 60 osób z miejscowości Krekole, Samolubie i Krawczyki. Miejscowości te tworzą Parafię Krekole.

W trakcie omawiania działań i osiągnięć  projektu lokalna społeczność została również poinformowana w ramach jakich środków projekt był realizowany.

Spotkanie podsumowujące dla lokalnej społeczności stworzyło okazję do rodzinnych rozmów w domach na temat Stowarzyszenia, jego wpływu na rozwój miejscowości, na temat projektu, jego efektów i nowych możliwości w tle bieżących ich potrzeb.
Podczas spotkania, oprócz zdjęć nie wymagających uzyskiwania zgody na ich udostępnianie i upublicznianie na stronie internetowej, nie była wykonywana imienna lista obecności lokalnej społeczności.
Dla osób potrzebujących, zgodnie z zasadą ujętą w ofercie,  był zorganizowany transport pojazdem Stowarzyszenia, VW bus, 9 osobowy.
Podsumowując, w spotkaniach podsumowujących wzięli udział uczestnicy projektu, wolontariusze, osoby zaproszone oraz lokalna społeczność.