4. CYKL EDUKACYJNY HISTORYCZNY

PLAN

Upowszechnianie i zachowywanie kultury narodowej to patriotyzm, a rozszerzając - patriotyzm to umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji i kultury. Oparty jest on na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej, bohaterów i wybitnych postaci oraz na solidarności z własnym narodem i społecznością.
Rok 2020 jest szczególnym rokiem do podjęcia tego rodzaju działań w społeczności lokalnej, z udziałem organizacji partnerskich z innych krajów oraz Polaków mieszkających za granicą, którym "Ojczyzna" i "Patriotyzm" leżą głęboko w sercu. Jednym z integralnych elementów oferty są działania bezpośrednio przybliżające postać Kardynała Tysiąclecia oraz znaczenie jego roli w przemianach społeczno-politycznych Polski.
Kardynał Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, wybitny mąż stanu, ponad 30 lat kierował Kościołem katolickim w Polsce. Z jego inicjatywy w 1965 roku episkopat wystosował orędzie do biskupów niemieckich, zawierające przebaczenie i prośbę o pojednanie obu narodów. Pośmiertnie, w 1994 roku został uhonorowany Orderem Orła Białego.
Chyba nikt nie ma wątpliwości jak wielką rolę w czasach komunistycznych nie tylko w Kościele, ale także w państwie odegrał Kardynał Wyszyński, jak wiele zawdzięczamy jego postawie, która zawsze nawoływała do pokoju. Zawsze była tonująca emocje i łagodząca różne spory polityczne, które były w tamtych czasach naprawdę fundamentalne. Decyzja Watykanu powoduje, że zostanie on beatyfikowany 7 czerwca 2020 r. w Warszawie. Natomiast w Stoczku Klasztornym, oddalonym od miejsca realizacji projektu o 3 km., gdzie Kardynał Wyszyński był więziony, 30 sierpnia 2020r. odbędzie się uroczyste dziękczynienie za jego beatyfikację. Obchody upamiętniające życie i działania Kardynała Wyszyńskiego są doskonałym przykładem poświęcenia się narodowi i Ojczyźnie, co chcemy uświadomić lokalnej społeczności i partnerom z zagranicy. Dlatego w cyklu edukacyjnym historycznym odbędą się:
1) W okresie od IV do VII zostanie przeprowadzona 1 - 2 godzinna prelekcja powiązana z osobą Prymasa Wyszyńskiego.


2) W okresie od IV do VIII jako kontynuacja prelekcji odbędzie się: 10 - 3 godzinnych warsztatów przygotowania programu słowno-muzycznego nt. życia i działania Kardynała Wyszyńskiego do zaprezentowania w miesiącu sierpniu, w Kościele Parafialnym w Krekolach.
3) W okresie od V do XI odbędą się wyjazdy szlakiem historii, jednak właściwy plan zostanie opracowany przez uczestników po przeprowadzonych prelekcjach:
- 1 wyjazd jednodniowy edukacyjno-integracyjny dla 40 osób, do Stoczka Klasztornego w celu poznania miejsca więzienia Kardynała Wyszyńskiego w którym uczestniczyć również będą mogli zaproszeni goście z partnerskich organizacji z Niemiec i Litwy.
- 1 wyjazd dwudniowy edukacyjno-integracyjny m.in. do „Muzeum Lat Dziecięcych Kardynała Wyszyńskiego” w Zuzeli, miejsca urodzin, którego zbiory poświęcone są osobie Kardynała. W wyjeździe uczestniczyć również będą mogli zaproszeni goście z partnerskich organizacji z Niemiec i Litwy.
Uczestnicy projektu zgodnie z przyjętą zasadą uszczegółowiania planów i tematów działań będą mogli zaplanować dodatkowe miejsca i sposoby poznawania polskiej historii, co może mieć bardzo pozytywny wpływ na osiągnięcie zaplanowanego celu.
Osobom starszym, w przypadku takiej potrzeby zapewnimy pomoc wolontariuszy.
4) W sierpniu w Kościele Parafialnym w miejscowości Krekole - zostanie zaprezentowany przygotowany przez uczestników program słowno – muzyczny o życiu i działaniu dla Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
W przypadku przedłużającej się sytuacji epidemiologicznej w kraju działanie to oraz działanie nr 2 i nr 5 zostanie zrealizowane w okresie do listopada.
5) 30 VIII w Stoczku Klasztornym, gdzie od 12.10.1953 do 06.10.1954 więziony był Kardynał Stefan Wyszyński, odbędzie się uroczyste dziękczynienie za jego beatyfikację, w którym udział weźmie cała Polska. Nasza miejscowość również będzie włączona w pomoc przy organizacji, kierując ruchem i przygotowując parkingi, gdyż ze względu na dużą ilość przyjezdnych gości nie będzie możliwości dojazdu do samego miejsca uroczystości. Dlatego też uczestnicy projektu promując ideę wolontariatu wykonają co najmniej 50 godzin wolontariatu przygotowując parkingi, kierując kierowców na miejsca parkingowe oraz dowożąc najbardziej potrzebujących na miejsce uroczystości w Stoczku Klasztornym (3 km.). Do tego celu wykorzystamy posiadane w Stowarzyszeniu 2 busy 9 osobowe.

<label> </label>
Przewidujemy, że w poszczególnych działaniach będzie brała udział różna liczba osób określona w działaniach, w zależności od zainteresowania uczestników.
W przypadku większego zainteresowania zwiększymy ilość uczestników, co nie będzie miało negatywnego wpływu na ogólną kwotę dofinansowania i osiągnięcie zaplanowanych rezultatów.
Uczestniczyć również będą mogli zaproszeni goście z partnerskich organizacji z Niemiec i Litwy.

<label></label>

REALIZACJA CYKLU EDUKACYJNEGO HISTORYCZNEGO:

DZIAŁANIE NR 1 i DZIAŁANIE NR 2 cyklu edukacyjnego historycznego

W okresie do 9.08.2020 odbyła się 1 prelekcja oraz 10 3-godzinnych spotkań przygotowania programu słowno-muzycznego.

Wybrane foto

PODSUMOWANIE nr 1

W dniu 08.07.2020 została przeprowadzona 1 - 2 godzinna prelekcja powiązana z osobą Prymasa Wyszyńskiego, w której uczestniczyło 28 uczestników projektu. Cel prelekcji jakim było podniesienie wiedzy uczestników o przemianach społeczno-politycznych Polski został osiągnięty, co potwierdziło się również w analizach ankiet, jak i zaangażowaniu uczestników w przygotowanie programu słowno-muzycznego.
Prelekcję poprowadził instruktor/lokalny patriota, z którym w dniu 10.06.2020 została zawarta umowa-zlecenie nr ŁW-58/17.

PODSUMOWANIE nr 2

W okresie od czerwca do sierpnia odbyło się: 10 - 3 godzinnych warsztatów przygotowania programu słowno-muzycznego nt. życia i działania Kardynała Wyszyńskiego do zaprezentowania go w miesiącu sierpniu, w Kościele Parafialnym w Krekolach.
Termin prezentacji programu  powiązany był z tym, że 3 sierpnia była rocznica urodzin Kardynała, a 30 sierpnia w Stoczku Klasztornym, w miejscu jego więzienia miały odbyć się uroczystości dziękczynienia za jego beatyfikację.
Niestety, uroczystości dziękczynienia za beatyfikację Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Stoczku Klasztornym , gdzie od 12.10.1953 do 06.10.1954 Kardynał był więziony nie odbyły się  w tak dużym zakresie, jak to było pierwotnie planowane ze względu na odwołanie głównych uroczystości krajowych (beatyfikacji) zaplanowanych na dzień 7 czerwca 2020r. w Warszawie. Jednak uczestnicy projektu, o czym informowaliśmy Opiekuna Projektu w dniu 08.09.2020r  realizując w projekcie przedsięwzięcia upamiętniające życie i działania Kardynała Wyszyńskiego, jako doskonały przykład poświęcenia się narodowi i Ojczyźnie, chcąc uświadomić lokalnej społeczności znaczenie jego roli w przemianach społeczno-politycznych Polski nie zrezygnowali z wykonania tego działania.
Warsztaty z uczestnikami prowadził instruktor z którym w dniu 10.06.2020 została zawarta umowa-zlecenie nr ŁW-58/17 podpisana w imieniu Stowarzyszenia przez Pełnomocnika do podpisywania umów z Zarządem. Do umowy zostały dołączone karty pracy oraz rachunek. Dokumenty te zostały dołączone do akt projektu. Instruktor to osoba ze środowiska lokalnego posiadająca odpowiednią wiedzę w zaplanowanym zakresie oraz duże umiejętności bezkonfliktowego angażowania uczestników do pracy w grupie.
Instruktor przygotował i zaproponował uczestnikom różne scenariusze programu, a
uczestnicy wspólnie z nim dokonali wyboru i w trakcie spotkań przygotowywali opracowany program.  
Warsztaty trwające każdorazowo po 3 godziny zegarowe odbyły się 1) 14.06.2020 – 29 uczestników, 2) 09.07.2020 – 31 uczestników, 3) 13.07.2020 – 28 uczestników, 4) 16.07.2020 – 33 uczestników, 5) 20.07.2020 – 23 uczestników, 6) 22.07.2020 – 28 uczestników, 7) 27.07.2020 – 23 uczestników, 8) 30.07.2020 – 24 uczestników, 9) 03.08.2020 – 25 uczestników, 10) 05.08.2020 – 26 uczestników. W dniu 07.08.2020 odbyła się próba generalna do prezentacji programu w dniu 09.08.2020 w której uczestniczyło 27 uczestników.
Uczestnicy wraz z instruktorem przygotowali zaproszenia, plakaty, dekoracje oraz projekty stroju dla występujących, baneru, itp. Ze środków dofinansowania zostały zakupione niezbędne materiały.
Zadaniem prowadzącego było przełamanie obaw i lęku uczestników przed wystąpieniem publicznym, co jak wynika z przeprowadzonych ankiet zostało osiągnięte w 100%.
W ramach przygotowywania scenariusza dla przyjezdnych gości zostały one przetłumaczone w ramach wolontariatu.  
Tłumaczenia na język niemiecki wykonał Prezes Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej w Lidzbarku Warmińskim, natomiast tłumaczenia na język litewski wykonała Członkini Honorowa naszego Stowarzyszenia z Litwy.
W ramach przygotowań zostało wykonane 10 egzemplarzy programu w języku litewskim i 5 w języku niemieckim. Z powodu trudności związanych z przyjazdem gości z Litwy, partnerzy z Niemiec przyjechali w większej grupie, dlatego zostały wykonane dodatkowe egzemplarze programu słowno-muzycznego dla gości z Niemiec, a wykonane egzemplarze w języku litewskim na prośbę partnerów z Litwy po prezentacji programu zostały im przesłane na Litwę.
Ogółem wykonano 24 egzemplarze programu w 3 językach. Trzy egzemplarze po jednemu w każdym języku zostały dołączone do akt projektu.
Na stronie internetowej www.swrw.pl w zakładce o projekcie zostały upublicznione zdjęcia ze spotkań. Warsztaty trwały każdorazowo po 3 godziny zegarowe.   
Podczas warsztatów uczestnicy mieli zapewniany poczęstunek i wyżywienie (kawa, napoje, słodycze, owoce, obiad, kolacja /produkty żywnościowe, catering, itp.).
Z analizy ankiet wynika, że uczestnicy poznając postać, życie i działalność Kardynała Wyszyńskiego w projekcie poszerzyli swoją wiedzę o historii Polski i przemianach społeczno-politycznych związanych z jego postacią (ankieta (ankieta przed poziom dobry - 12%, poziom bardzo dobry - 64%, ankieta po poziom dobry - 0 %, poziom bardzo dobry – 100 %).

DZIAŁANIE NR 3 cyklu edukacyjnego historycznego

W dniu 10.08.2020 uczestnicy projektu wraz z gośćmi z Niemiec wzięli udział w jednodniowym wyjeździe edukacyjno-integracyjnym dla 40 osób, do Stoczka Klasztornego.

Głównym celem wyjazdu było poznanie miejsca więzienia Kardynała Wyszyńskiego.

W dniach 11-12.08.2020 odbył się dwudniowy wyjazd edukacyjno-integracyjny, m.in. do "Muzeum Lat Dziecięcych Kardynała Wyszyńskiego" w Zuzeli, miejsca urodzin, którego zbiory poświęcone są osobie Kardynała.

W wyjeździe uczestniczyli również goście z Niemiec. Niestety goście z Litwy nie wzięli udziału w projekcie ze względu na obostrzenia w ich kraju związane z COVID-19.

 

Zaproszenie partnerów z zagranicy do wizyty studyjnej było dobrą okazją do wzajemnego edukowania i uświadamiania sobie, jak wiele łączy nasze narody w drodze do upadku komunizmu.

Wybrane foto

PODSUMOWANIE

W ramach wyjazdów integracyjno-edukacyjnych szlakiem historii, do których szczegółowy plan został opracowany po prelekcji i warsztatach odbył się:  
- w dniu 10.08.2020 1 wyjazd jednodniowy edukacyjno-integracyjny dla 40 osób, do Stoczka Klasztornego w celu poznania miejsca więzienia Kardynała Wyszyńskiego w którym uczestniczyli również zaproszeni goście z partnerskich organizacji z Niemiec. Uczestnikom zapewniony był transport i wyżywienie.
- w dniach 11-12.08.2020 1 wyjazd dwudniowy edukacyjno-integracyjny m.in. do „Muzeum Lat Dziecięcych Kardynała Wyszyńskiego” w Zuzeli, miejsca urodzin, którego zbiory poświęcone są osobie Kardynała. W wyjeździe uczestniczyli również zaproszeni goście z partnerskich organizacji z Niemiec.
Uczestnicy projektu zgodnie z przyjętą zasadą uszczegółowiania planów i tematów działań  mogli wpływać przebieg wyjazdu, ale jak wynika z przeprowadzonej ankiety wyjazd został w 100% zaplanowany dobrze.  
Uczestnicy mieli zapewniony transport, wyżywienie, bilety wstępu, przewodnika, itp. Autokar na wyjazdy został wynajęty od lokalnego przewoźnika. W wyjeździe uczestniczyło 40 osób.
Osoby starsze miały zapewnioną pomoc wolontariuszy.
Uczestnicy wyjazdu zarówno przed jak i po wypełnili przygotowaną dla nich ankietę ewaluacyjną, w wyniku analizy których założenia projektowe zostały zrealizowane. Wiedza uczestników z zakresu przemian społeczno-politycznych Polski wzrosła na poziomie minimum 60%.  Podobnie u uczestników wpłynęło to na zwiększenie ich wiedzy historycznej. Ankiety oraz analizy ankiet zostały dołączone do akt projektu.
 
Pokazanie uczestnikom z Niemiec polskiej historii walki o niepodległość naszych przodków przyczyniło się do poszerzenia dotychczasowej współpracy i działań w kierunku integracji i zrozumienia, by nie zapominając o trudnej przeszłości nasze sąsiadujące ze sobą narody żyły w przyjaźni i wspólnie budowały przyszłą Europę.

DZIAŁANIE NR 4 cyklu edukacyjnego historycznego

PREZENTACJA PROGRAMU SŁOWNO-MUZYCZNEGO

Mimo, że zaplanowana na 7 czerwca w Warszawie beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego została bezterminowo zawieszona, w niedzielę 9 sierpnia, w Kościele Parafialnym w Krekolach uczestnicy projektu dla lokalnej społeczności, władz samorządowych i zaproszonych gości zaprezentowali program słowno-muzyczny w reżyserii Grażyny Przytuła, poświęcony Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, Prymasowi Tysiąclecia. Film z przebiegu uroczystości w wykonaniu Pana Adama Malinowskiego z Telewizji BartSat można obejrzeć na  https://youtu.be/G9eMVKenKgA

Wybrane foto

PODSUMOWANIE

W dniu 09.08.2020 w Kościele Parafialnym w miejscowości Krekole został zaprezentowany lokalnej społeczności oraz zaproszonym gościom program słowno – muzyczny o życiu i działaniu dla Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego.  Wykonanie polskich uczestników projektu zostało utrwalone filmem upublicznionym na You Tube w wykonaniu Telewizji BartSat z Bartoszyc https://youtu.be/G9eMVKenKgA. To wykonanie zainspirowało partnerów z Litwy do wykonania podobnej prezentacji dla swojej lokalnej społeczności.
W spotkaniu uczestniczyło 11 uczestników/gości z zagranicy.  
Zaproszenie partnerów z zagranicy do wizyty studyjnej było dobrą okazją do wzajemnego edukowania i uświadamiania sobie jak wiele łączy nasze narody w drodze do upadku komunizmu. Dla gości przyjezdnych zapewniony był nocleg i wyżywienie oraz przejazdy zapewniające sprawną realizację projektu. Wraz z polskimi uczestnikami w ciągu 5 dni brali oni udział w aktualnie prowadzonych działaniach projektowych. Do Polski partnerzy dojechali w ramach środków własnych organizacji.  
Na zakończenie wizyty partnerów odbyło się 1 uroczyste spotkanie podsumowujące wspólne działania. Zagraniczni uczestnicy projektu wypełnili przygotowaną dla nich ankietę ewaluacyjną skierowaną na ocenę stopnia ich zadowolenia z prowadzonych w projekcie działań oraz określenia potrzeb do realizacji w dalszej działalności.
W wyniku ich analizy 100% z nich (11 osób) wyraziło pozytywne emocje, które mają wpływ na przełamanie u ich własnego lęku i obaw przed kontaktami ze społecznością polską, pozytywnie wzmacnia integracje lokalnych społeczności i powoduje wzrost zaangażowania Stowarzyszenia w działania publiczne. Wszyscy ankietowani podnieśli swoją świadomość i wiedzę o polskiej drodze do odzyskania niepodległości. Jednocześnie wszyscy również uważają, że spotkania mieszkańców różnych krajów to dobry sposób na integrację europejską i wzajemne podnoszenie świadomości i wiedzy.
W okresie spotkania partnerskich organizacji dla wszystkich uczestników zapewniany był poczęstunek i wyżywienie (kawa, napoje, słodycze, owoce, obiad, kolacja /produkty żywnościowe, catering, itp.).

DZIAŁANIE NR 5 cyklu edukacyjnego historycznego: promocja idei wolontariatu

Zaplanowane na 30 sierpnia uroczyste dziękczynienie za beatyfikację Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Stoczku Klasztornym, gdzie od 12.10.1953  do 06.10.1954 Kardynał był więziony nie odbyły się w tak dużym zakresie jak to było pierwotnie planowane ze względu na odwołanie głównych uroczystości krajowych (beatyfikacji) zaplanowanych na dzień 7 czerwca 2020 r. w Warszawie. 

Jednak realizując w projekcie przedsięwzięcia upamiętniające życie i działania Kardynała Wyszyńskiego, jako doskonały przykład poświęcenia się narodowi i Ojczyźnie, uczestnicy projektu chcąc uświadomić lokalnej społeczności znaczenie jego roli w przemianach społeczno-politycznych Polski nie zrezygnowali z wykonania wolontariatu, w czasie którego, w porozumieniu i za zgodą Proboszcza Parafii w Krekolach, zaplanowali miejsca na parkingi, przygotowali parkingi (koło kościoła i koło cmentarza), by w przypadku dużego ruchu i zakazu dojazdu do Stoczka Klasztornego kierować kierowców na miejsca parkingowe oraz dowozić najbardziej potrzebujących na miejsce uroczystości w Stoczku Klasztornym (3 km.) w dniu 30.08.2020r.  

Wolontariusze przygotowali również parking przy terenie rekreacyjno-społecznym „Krekolandia”, gdzie pielgrzymi oraz goście przyjezdni mogli skorzystać z miejsc do odpoczynku i sanitariatów, zdezynfekować ręce, itp.

Mimo, że uroczyste dziękczynienie za beatyfikację Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Stoczku Klasztornym nie odbyło się, to w dniu 30.08.2020 odbyły się tam centralne uroczystości odpustowe przeżywane w duchu dziękczynienia za 37 lat koronacji Obrazu Matki Bożej Królowej Pokoju, którym przewodniczył Arcybiskup Józef Górzyński Metropolita Warmiński. Mimo zmiennej pogody, niesprzyjającej pielgrzymkom, uroczystości te umożliwiły uczestnikom projektu realizację zaplanowanych w projekcie działań i praktyczne przygotowanie się do uroczystości dziękczynnej, która odbędzie się po ustąpieniu epidemii. Działanie to miało również na celu promowanie idei wolontariatu, który jest mało widoczny w naszej społeczności lokalnej.  

Uczestnicy (wolontariusze) oprócz przygotowania parkingów w Krekolach zaangażowali się również w dowożenie najbardziej potrzebujących pielgrzymów na miejsce uroczystości w Stoczku Klasztornym oraz wspierali kierowanie na parkingi w Stoczku Klasztornym przygotowane przez tamtejszą lokalną społeczność (podobnie jak i nasza miejscowość), co wstępnie było już ustalone, przed nastaniem epidemii. Do tego celu wykorzystane zostały posiadane w Stowarzyszeniu 2 busy 9 osobowe.

Zakres wykonanych prac wolontariackich oraz czas ich wykonania został opisany w kartach pracy wolontariuszy. Wolontariusze wypełnili przygotowane dla nich ankiety, gdzie mieli możliwość dokonania własnej oceny stopnia przydatności ich zaangażowania w celu osiągnięcia zaplanowanego celu.

Uczestnicy wolontariatu, podobnie jak w innych działaniach, mieli zapewniony poczęstunek.

PODSUMOWANIE

30 VIII w Stoczku Klasztornym, gdzie od 12.10.1953 do 06.10.1954 więziony był Kardynał Stefan Wyszyński, miało odbyć się uroczyste dziękczynienie za jego beatyfikację. Nasza miejscowość również została włączona w pomoc przy organizacji, m.in. do kierowania ruchem i przygotowania parkingów, gdyż ze względu na dużą ilość przyjezdnych gości nie organizatorzy przewidzieli, że nie będzie możliwości dojazdu do samego miejsca uroczystości.
Uczestnicy projektu, już we wstępnej fazie jego przygotowywania zaplanowali, że promując ideę wolontariatu wykonają co najmniej 50 godzin wolontariatu przygotowując parkingi, kierując kierowców na miejsca parkingowe oraz dowożąc najbardziej potrzebujących na miejsce uroczystości w Stoczku Klasztornym (3 km.). Do tego celu do wykorzystania w Stowarzyszeniu mamy 2 busy 9 osobowe.
W trakcie realizacji projektu okazało się, że działanie to jest zagrożone w związku z odwołaniem krajowych uroczystości beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego i zagrożony jest zaplanowany rezultat 50 godzin zegarowych wolontariatu wykonanego przez uczestników projektu.
W ramach bieżącej oceny przebiegu projektu pojawiło się ryzyko niepowodzenia, związane z tym, że w opisie działanie to połączyliśmy z uroczystościami lokalnymi w Stoczku Klasztornym.
By odpowiednio wcześnie podjąć działania naprawcze i korygujące po konsultacji Zespołu Projektowego wraz z uczestnikami projektu (sposób opracowywania wspólnie z uczestnikami projektu i uszczegółowiania sposobu i terminu działania dostosowanego do planu i harmonogramu działań przewidzieliśmy w ofercie, co zostało ujęte w działaniu nr 1: Organizacja i zarządzanie. Promocja)  opracowaliśmy sposób zmniejszenia negatywnych skutków i w konsekwencji do doprowadzenia do zrealizowania tego działania i osiągnięcia zaplanowanego rezultatu.

Mimo wciąż trudnej sytuacji związanej z COVID-19 w Stoczku Klasztornym odbywały się inne uroczystości lokalne (uroczystości odpustowe i koncert kameralny z okazji dorocznych uroczystości odpustowych ku czci Matki Pokoju w Stoczku Warmińskim pod patronatem Wójta Gminy Kiwity – patronat Honorowy Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego), dlatego sposób realizacji tego działania dostosowując się do zaleceń i bieżącej sytuacji epidemiologicznej w kraju, oraz dokładając wszelkich starań by nie miało to ujemnego wpływu na osiągnięcie zaplanowanych rezultatów. zaplanowaną ilość godzin wolontariatu zrealizowaliśmy w czasie tych uroczystości, w tym samym okresie, tak by oprócz zaplanowanych rezultatów ilościowych wciąż wzmacniać cel główny projektu i zwiększać wpływ na rozwój długofalowych warunków do współpracy i rozwoju u uczestników kompetencji społecznych/obywatelskich. O naszych trudnościach i rozwiązaniach informowaliśmy Opiekuna projektu w dniu 08.12.2020. Uczestnicy za zgodą Proboszcza Parafii w Krekolach zaplanowali miejsca na parkingi, przygotowali parkingi (koło kościoła, koło cmentarza), by w przypadku dużego ruchu i zakazu dojazdu do Stoczka kierować kierowców na miejsca parkingowe oraz dowozić najbardziej potrzebujących na miejsce uroczystości w Stoczku Klasztornym (3 km) w dniu 30.08.2020.
Wolontariusze przygotowali również parking przy terenie rekreacyjno-społecznym „Krekolandia”, gdzie pielgrzymi oraz goście przyjezdni mogli skorzystać z miejsc do odpoczynku i sanitariatów, zdezynfekować ręce, itp.
Uczestnicy (wolontariusze) oprócz przygotowania parkingów w Krekolach zaangażowali się również w dowożenie najbardziej potrzebujących pielgrzymów na miejsce uroczystości w Stoczku Klasztornym oraz wspierali kierowanie na parkingi w Stoczku Klasztornym przygotowane przez tamtejszą lokalną społeczność (podobnie jak i nasza miejscowość), co wstępnie było już ustalone przed nastaniem epidemii. Do tego celu wykorzystane zostały posiadane w Stowarzyszeniu 2 busy 9 osobowe.
Podsumowując, mimo, że uroczyste dziękczynienie za beatyfikację Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Stoczku Klasztornym nie odbyło się, to w dniu 30.08.2020 odbyły się tam centralne uroczystości odpustowe przeżywane w duchu dziękczynienia za 37 lat koronacji Obrazu Matki Bożej Królowej Pokoju, którym przewodniczył Arcybiskup Józef Górzyński, Metropolita Warmiński. Mimo zmiennej pogody, niesprzyjającej pielgrzymkom, uroczystości te umożliwiły uczestnikom projektu realizację zaplanowanych w projekcie działań i praktyczne przygotowanie się do uroczystości dziękczynnej, która odbędzie się po ustąpieniu epidemii. Działanie to w pełni zrealizowało cel promowania idei wolontariatu, którego w naszej społeczności jest wciąż mało.
Zakres wykonanych prac wolontariackich oraz czas ich wykonania został opisany w kartach pracy wolontariuszy. Wolontariusze wypełnili przygotowane dla nich ankiety, gdzie mieli możliwość dokonania własnej oceny stopnia przydatności ich zaangażowania w celu osiągnięcia zaplanowanego celu.

Po uzyskaniu w dniu 14.10.2020 zgody od Opiekuna Projektu na zwiększenie działań wolontariatu w dniach 29.10.2020 do 05.11.2020 uczestnicy wolontariacko zaangażowali się w Zbiórkę Publiczną o nazwie „Dla wspólnego dobra”
W działaniach wolontariatu w dniu 30.08.2020r. – ŁW-32/192 wzięło udział 15 uczestników.
W działaniach wolontariatu ramach Zbiórki Publicznej – ŁW-32/193 wzięło udział 13 uczestników.
 
Z analizy ankiet przygotowanych dla wolontariuszy w dniu 30.08.2020 oraz rozmów z nimi w trakcie kolejnych działań wynika w 100%, że jest to działanie, które przyniosło im wiele satysfakcji, a jednocześnie pokazało jak mało trzeba, aby przyczynić się do radości, nie tylko własnej, ale również w rodzinie.